Co to jest Compliance Management System?
Compliance Management System (System Zarządzanie Zgodnością) to system ukierunkowany na samoregulację organizacji i zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania w zgodności z poniższymi regulacjami/normami:
prawnymi, narzucanymi przez ustawodawcę i innymi zaleceniami organizacji regulacyjnych,
etycznymi i regułami postępowania stosowanymi powszechnie w sektorze (np. w sektorze jednostek finansów publicznych, takich jak jednostki samorządowe) i obrocie gospodarczym (w tym związanymi z zapobieganiem korupcji, dyskryminacji pracowników, konfliktem interesów i innymi podobnymi zagadnieniami),
wynikającymi z przyjętej strategii zarządzania (normy tworzone wewnątrz danej organizacji w ramach jej dokumentacji organizacyjnej).
Cele compliance (zarządzania zgodnością):
ograniczenie ryzyka działalności, które w znacznej mierze dotyczy kierownictwa,
poprawa transparentności i zgodności działania z przyjętymi normami i zasadami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji,
wzmocnienie pozytywnego wizerunku organizacji w otoczeniu,
usprawnienia systemu nadzoru (transferu decyzji oraz współpracy) w organizacji.
Rekomendujemy wdrażanie compliance w oparciu o standardy światowe – głównie normę ISO 37301 „Compliance management systems”, a także:
ISO 37001 „Anti-bribery management systems” (Systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi),
ISO 37002 „Whistleblowing management systems” (Systemy zarządzania zgłaszaniem nieprawidłowości).
Systemy Zarządzania Zgodnością, które projektujemy cechuje nowoczesne podejście, integrujące zagadnienia dotyczące:
zarządzania zgodnością z regulacjami zewnętrznymi i wewnętrznymi dotyczącymi działalności organizacji,
przeciwdziałania korupcji,
zarządzania etyką (etycznym postępowaniem pracowników),
zarządzania ryzykiem,
zgłaszania nadużyć, reagowania na zgłoszone nadużycia i ochrony sygnalistów,
innych polityk istotnych dla integralnego (tj. prawego, uczciwego) funkcjonowania organizacji (takich jak: przeciwdziałanie konfliktowi interesów, dyskryminacji pracowników itp.), z uwzględnieniem ich zharmonizowania w wyniku doskonalenia ładu organizacyjnego (systemu organizacji i zarządzania) dla zapewnienia synergicznego i efektywnego funkcjonowania organizacji (maksimum efektów i bezpieczeństwa przy minimum nakładów).
Poza praktycznymi względami proponowanego przez nas rozwiązania (zapobieganie korupcji i nieetycznym zachowaniom pracowników, doskonalenie organizacji jednostki), należy również podkreślić, że nasza oferta stanowi odpowiedź na najnowsze wymogi organów i instytucji regulacyjnych, formułowane względem polskich podmiotów (firm, jednostek samorządowych i innych), takie jak:
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2019/1937 dotyczącą ochrony tzw. sygnalistów i związane z nią polskie akty prawne,
wytyczne Centralnego Biura Antykorupcyjnego dot. tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności, a także jednolitych rozwiązań antykorupcyjnych w sektorze publicznym.
Projektując rozwiązania dedykowane dla naszych Klientów, dobieramy zakres regulacji do ich specyficznych potrzeb (od wdrażania wyłącznie procedur ochrony sygnalistów w pojedynczych podmiotach po kompleksowe, systemowe rozwiązania dla międzynarodowych grup kapitałowych).
Specjalizujemy się wdrażaniu systemów compliance oraz związanych z nimi regulacji (np. polityki antykorupcyjne, procedury ochrony sygnalistów, programy etyczne) w następujących podmiotach:
spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych,
jednostki samorządowe (aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do pobrania stosownej broszury).
AKTUALIZACJA (marzec 2022)
Compliance i ochrona sygnalistów w urzędzie miasta.
Najnowsza publikacja Inorg pt. „RAZEM CZY OSOBNO? Trochę polemicznie na temat implementacji compliance w jednostkach samorządowych”
Jak odpowiedzieć na wymagania europejskich i polskich przepisów dot. ochrony tzw. sygnalistów, efektywnych programów zgodności i jednolitych rozwiązań antykorupcyjnych?
Czy obserwowane od kilku lat turbulentne zmiany otoczenia prawnego i społeczno-ekonomicznego jednostek samorządowych wymagają stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań organizacyjnych?
Nasza odpowiedź na ww. pytania i nie tylko znajduje się w publikacji, do pobrania tutaj.