Niewiele firm doradczych na rynku posiada doświadczenie w restrukturyzacji organizacyjnej instytutów badawczych i rozumie filozofię ich funkcjonowania. My tak!

Na podstawie naszych doświadczeń z realizacji projektów doradczych dla instytutów badawczych,
a także przedsiębiorstw przemysłowych intensywnie korzystających z wsparcia ww. jednostek, przygotowaliśmy ofertę usług konsultingowych, które w naszej ocenie, w największym stopniu są zgodne z potrzebami tej specyficznej grupy klientów.

Przykładowe cele prowadzonych przez nas prac dla instytutów badawczych obejmują:
 Diagnozę silnych i słabych stron systemu organizacji i zarządzania Instytutu w odniesieniu do światowych trendów i standardów.
 Optymalne zorganizowanie procesu komercjalizacji wyników badań oraz związanych z nim procesów produkcji (w skali doświadczalnej i większych), marketingu, handlu, obsługi klienta, zarządzania relacjami z otoczeniem rynkowym (dostawcy, klienci, partnerzy biznesowi).
 Poprawę efektywności i sprawności organizacji procesu badawczego.
 Poprawę efektywności i sprawności procesów administracyjnych i wsparcia.
 Zbudowanie układu katalitycznego dla wsparcia działań restrukturyzacyjnych i strategii rozwoju instytutu.
 Dostosowanie do funkcjonowania w nowych warunkach organizacyjnych (np. współpracy w Sieci Badawczej Łukasiewicz).
 Poprawę wizerunku Instytutu.
 Przyśpieszenie procesów decyzyjnych oraz usprawnienie nadzoru i współpracy między zakładami badawczymi, działami komercjalizacji i wsparcia.

Prace oferowane przez nas, dedykowane dla instytutów badawczych obejmują:
 Diagnozę organizacji instytutu w kontekście wymagań stawianych przez otoczenie w najbliższych latach.
 Weryfikację strategii i modelu organizacyjno-biznesowego, wsparcie strategicznych zmian analiza porównawcza urzędów śląskieorganizacyjnych instytutu (takich jak wydzielanie/konsolidacja spółek zależnych, tworzenie struktur dla przedsięwzięć rozwojowych).
 Przełożenie przyjętej strategii na rozwiązania organizacyjne (wdrożenie strategii oraz planów restrukturyzacji, zbudowanie zasobów organizacyjnych wspierających przyjęte cele).
 Opracowanie i wdrożenie zoptymalizowanej organizacji procesów podstawowych (badawczego i komercjalizacji wyników badań) i pomocniczych (zakupy, finanse, zarządzanie kapitałem ludzkim, inwestycje i zarządzanie majątkiem, administracja itp.) instytutu na podstawie:
– Standardów światowych i najnowszych rozwiązań w zakresie organizacji i zarządzania (np. ramowej klasyfikacje procesów – katalogu funkcji instytutu).
– Doświadczeń z restrukturyzacji i rozwiązań stosowanych w instytutach badawczych (z wykorzystaniem bogatej bazy rozwiązań organizacyjnych stosowanych przez podobne podmioty).
 Wsparcie zmian kultury organizacyjnej, cech osobowościowych kadry kierowniczej i kluczowych pracowników.
 Wdrażanie systemów kontroli zarządczej, takich jak system zarządzania ryzykiem, compliance, czy kontrola wewnętrzna.
 Redefinicję i wdrożenie dokumentacji organizacyjnej (regulaminy organizacyjne, procedury, zakresy funkcji).

i wiele innych…

Nasze doświadczenia obejmują także współpracę z potencjalnymi klientami sfery badawczej – przedsiębiorstwami przemysłowymi inwestującymi w B+R+I. W przeszłości opracowaliśmy bowiem wiele projektów dotyczących organizacji procesów zarządzania rozwojem oraz centrów B+R dla przedsiębiorstw przemysłowych z różnych branż.