Na czym polega wartościowanie stanowisk pracy?

Wartościowanie stanowisk pracy w urzędzie oraz w biznesie polega na opisywaniu, analizowaniu i wycenianiu stanowisk zastosowaniem odpowiedniej metody. Wartościowaniu podlega stanowisko, na którym jest wykonywana praca i wymagania, które stawia się przed realizatorem przedmiotowej pracy.

Jakie efekty można uzyskać w wyniku wartościowania stanowisk pracy?
Usprawnienie organizacji (określenie właściwej hierarchii stanowisk pracy, standaryzacja nazw stanowisk, weryfikacja struktury organizacyjnej).
Wzmocnienie spójnej i efektywnej polityki kadrowej, a zwłaszcza płacowej (opracowanie tablicy taryfikacyjnej oraz regulaminu wynagradzania).
Opracowanie założeń do systemu ocen pracowniczych, a także planowania karier zawodowych pracowników.

Co oferujemy ?

Wartościowaniem stanowisk pracy zajmujemy się od blisko 30 lat. W trakcie naszej działalności współpracowaliśmy z uznanymi autorytetami w zakresie wartościowania pracy, między innymi z Panią Profesor dr hab. Zofią Jacukowicz.
Jesteśmy autorami kilku metod punktowej analizy wartościowania pracy, w tym metody dedykowanej dla jednostek samorządowych MEWA oraz PAW dla organizacji przemysłowych i usługowych.
Wdrożenie metody, opcjonalnie może zostać wsparte dedykowanym narzędziem IT.

Oprogramowanie wspierające proces wartościowania stanowisk pracy w jednostkach samorządu terytorialnego MEWA/ przedsiębiorstwach przemysłowych i usługowych PAWWartościowanie stanowisk pracy śląskie, małopolskie, opolskie

W procesie wartościowania stanowisk pracy opcjonalnie oferujemy zintegrowane oprogramowanie do wartościowania stanowisk pracy. System pomaga zmniejszyć czasochłonność i zautomatyzować fazę przygotowania dokumentów związanych z wartościowaniem stanowisk pracy oraz synchronizuje dokumentację związaną z tym procesem. Oprogramowanie umożliwia użytkownikom wykorzystanie zdefiniowanej w systemie struktury organizacyjnej, oraz pomocniczych słowników i podpowiedzi. Oprogramowanie jest systemem sieciowym, wielostanowiskowym, działającym w środowisku WINDOWS, wykorzystującym własną bazę danych. Program wykorzystuje zewnętrzne własne biblioteki, które są dostarczane wraz z oprogramowaniem. Poszczególne elementy programu odpowiadają przyjętej przez organizację metodzie wartościowania stanowisk pracy.

 

AKTUALIZACJA (kwiecień 2023)

WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW W SAMORZĄDACH – NOWE REGULACJE STARE PROBLEMY.
Krytycznie o systemach płacowych w jednostkach samorządowych.

Zmiany przepisów prawa w 2023 r. (istotny wzrost płacy minimalnej oraz wejście w życie zmian rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych) powodują że uwaga kierownictwa jednostek samorządowych skierowana została na doskonalenie systemów wynagradzania.

Jak sobie poradzić ze spłaszczaniem tabel płacowych w rzędach?

Jak zwiększać motywacyjną funkcję płac?

Jak sobie poradzić z taryfikacją pracy w zgodzie ze zmienionym rozporządzeniem Rady Ministrów?

Jak sprawić że pracownicy spojrzą na system wynagrodzeń jako transparentny i sprawiedliwy?

Nasza odpowiedź na ww. pytania i nie tylko znajduje się w publikacji, do pobrania tutaj.